Quantcast
Channel: Smaminkou.cz

MycoBaby dračí sirup [recenze]: Zajistí dětem lepší imunitu?

$
0
0

Dračí sirup MycoBaby, případně ještě tygří sirup MycoMedica, jsou doplňky stravy pro děti, které slibují podporu imunitního systému. Jelikož potomci bývají náchylnější k nejrůznějším virózám a dalším chorobám, kvůli kterým s nimi musíte zůstávat velmi často doma, dnes se podíváme na to, jestli je MycoBaby dračí sirup opravdu tak dobrý, jak se o něm říká.

Jakmile dáte malé dítě do školky, je to jen otázka času, kdy vám přinese domů nějakou virózu nebo dětskou nemoc. Problémy ale mohou nastat i poté, co spolu začnete chodit do zájmového kroužku nebo dětské herny, kde potomek přijde do kontaktu jak s novými dětmi, tak (bohužel) i s jejich bacily.

I když všichni tak nějak víme, že dětský imunitní systém potřebuje některými chorobami projít (což je třeba případ neštovic), čím méně je dítě nemocné, tím lépe. Především i kvůli častým pracovním absencím, které mohou ohrozit finanční situaci vaší rodiny.

Má smysl podávat dětem dračí sirup MycoBaby? Jaké jsou s ním zkušenosti? A jaké je jeho složení?

O dračím sirupu MycoBaby

Diskuze často obsahují rady a tipy maminek, jak podpořit imunitní systém dětí, které jsou častěji nemocné. Jedním z nich je užívání dračího sirupu MycoBaby, který obsahuje kromě bylinek ještě vitální houby. Ve své podstatě jde tedy o doplněk stravy, který vychází z principů čínské lidové medicíny.

Složení sirupu MycoBaby podporuje normální proudění energie Qi u dětí i dospělých. Také podporuje normální činnost imunitního systému a normální stav horních cest dýchacích.

Složení dračího sirupu

Pravděpodobně vás zaujalo, že tento doplněk stravy vychází z tradiční čínské medicíny. Hodně zajímavá je i informace o tom, že obsahuje některé hojně používané houby. Co přesně je tedy v jeho složení?

Když se na něj zaměříme blíže, najdeme v něm:

  • Reishi
  • Cordyceps
  • Echinaceu
  • Acerolu
  • Holandské kakao
  • Vitamín C

Jaké je dávkování?

V první řadě, tento sirup není vhodný pro děti do 3 let. Od 3 do 7 let můžete dětem dávat 5 ml 1-3x denně. Od 7 let pak můžete podávat 5 ml 2-6x denně. V jednom balení pak najdete 200 ml produktu.

Kolik stojí a kde ho koupit?

Cena tohoto doplňku stravy je velice příznivá. Za jedno balení zaplatíte kolem 199,-. Dobrá je i jeho dostupnost, protože je běžně k dostání v lékárnách.

Zkušenosti rodičů

Nyní se podíváme na konkrétní hodnocení. Díky zkušenostem nakupujících si dovedete udělat poměrně dobrý obrázek o tom, jestli má smysl do tohoto výrobku investovat své těžce vydělané peníze.

V uživatelských recenzích rodiče nejčastěji říkají, že:

  • Sirup podpořil imunitu jejich dětí
  • Ho používají při kašli a rýmě
  • Dobře chutná, takže dětem jeho užívání obvykle nevadí
  • Ho kupují opakovaně
  • Se jim líbí jeho přírodní složení
  • Se jim děti zdají být méně nemocné
  • Jim při dlouhodobých problémech s nemocností pomohlo až tohle

Někteří rodiče uvádějí, že se jim cena za jedno balení zdá být docela vysoká. Na druhou stranu, mnoho z nich říká, že před spotřebováním jednoho balení šli koupit několik nových. Z toho celkem jasně plyne, že jsou s jeho používáním opravdu spokojení.

Některé děti mají i přes sladkou chuť sirupu s jeho užíváním problém, jedná se ale spíš o minimum případů. Z toho důvodu by vám nemělo nic bránit v tom tento doplněk stravy pro děti při nejbližší příležitosti vyzkoušet.

Také máte s dračím sirupem MycoBaby dobrou zkušenost?

Zdroje informací

https://doplnky-stravy.heureka.cz/mycomedica-mycobaby-draci-sirup-200-ml/ – MycoMedica MycoBaby dračí sirup (česky)

Příspěvek MycoBaby dračí sirup [recenze]: Zajistí dětem lepší imunitu? pochází z Smaminkou.cz


Bolest břicha v těhotenství – jak poznat, že potřebujete pomoc?

$
0
0

Začátek těhotenství doprovází široké spektrum projevů. Od častějšího močení přes citlivá prsa, nevolnost a větší citlivost na pachy, až po ty méně známé, mezi které patří příznaky nachlazení. Může být ale příznak těhotenství i bolest břicha nad pupkem? A je normální bolest břicha po sexu v těhotenství? Vzhledem k tomu, že jde o důležité téma, na vše, co s ním souvisí, se podíváme v našem dnešním článku.

I když těhotenství není nemoc, jedná se o jiný stav. To znamená, že se musíte připravit na široké spektrum neobvyklých projevů a situací. Některé z nich se považují za normální, u dalších je zase důležité zpozornět. Například bolest břicha jako při menstruaci může v posledním trimestru znamenat, že se blíží porod. V časnější fázi těhotenství ale může naopak jít o příznak blížící se ztráty. 

I přesto, že mají mnohé dámy strach, že je lékaři budou považovat za hysterky, pravdou je, že to by vás nemělo při řešení neobvyklých příznaků zastavit. Nezapomínejte na to, že jde o vaše tělo a bezpečnost, i kdyby tedy šlo jen o planý poplach, vždy je lepší, když se na nějaký problém podívá odborník.

Na co se připravit?

Bodavá bolest břicha v těhotenství se často považuje za naprosto normální. Může se objevit například po prudkém pohybu nebo v průběhu vstávání. Nejde tedy o nic, co by vás mělo nadměrně stresovat.

Naprosto normálním jevem je i bolest a napětí v podbřišku. Bolest břicha v 5. týden těhotenství také může souviset s tím, že vám vynechává menstruace, což vás může motivovat k tomu, abyste si udělala domácí těhotenský test. V pozdějších fázích se normální těhotenská bolest projevuje spíš jako bolest na pravém boku. Postupně se posouvá víc nahoru. Ke konci těhotenství by vás tedy neměla překvapit bolest v oblasti kolem pupku.

Proč je bolest normální?

V průběhu těhotenství se děje mnoho důležitých procesů. Jedním z nich je zvětšování dělohy, růst placenty a postupný vývoj plodu. Jak dochází ke zvětšení dělohy, zároveň se napínají vazy, které směřují směrem k pánvi a do třísel. Děloha je navíc mnohem víc prokrvená, a tím pádem i více citlivá. Bolest na pravé straně bývá dána tím, že často je na této straně vaz trochu kratší. U některých žen ale může být naopak kratší ten levý, takže je může místo pravého boku bolet ten levý. V neposlední řadě ale existují i dámy, které vnímají bolest v oblasti celého podbřišku.

Také ale může jít o průvodní jev podrážděného žaludku a zácpy, což je v těhotenství taktéž úplně normální.

Tvrdnutí břicha

V určité fázi těhotenství se u vás objeví i něco, čemu se říká tvrdnutí břicha, které mohou doprovázet křeče, které mohou vystřelovat až do třísel a zad. Opět jde ale o normální jev, jde totiž o průběžné kontrakce dělohy.

V případě, že je tvrdnutí břicha v 2. trimestru těhotenství častější, určitě o tom informujte svého ošetřujícího lékaře, protože může jít o signalizaci předčasného porodu. Na základě toho vám může lékař nařídit klidový režim, pracovní neschopnost a případně i sexuální abstinenci.

Kdy bolest signalizuje porod?

Jedno je jisté, vaše těhotenství jednoho dne skončí. Pokud ale budete rodit poprvé, můžete být nervózní z toho, zda porodní bolesti spolehlivě poznáte.

Jedním z prvních příznaků je tvrdnutí a píchání břicha, které se objevuje častěji než 10x denně. Tomuto jevu lidově říkáme poslíčci. Porodní kontrakce mají pravidelný interval, který se postupně zkracuje. V případě, že vám praskne plodová voda, nebo se interval mezi kontrakcemi začne pohybovat pod 15 minut, měly byste se dopravit do porodnice.

Tohle není normální

Těhotenství může být opravdu dost nepředvídatelné, zatímco v jeden moment je vše v pořádku, krátce na to už to platit nemusí.

K lékaři se okamžitě dopravte, pokud zaznamenáte:

  • Krvácení
  • Horečku
  • Pálení a řezání při močení
  • Zesilující a nepřetržitou bolest

Může jít o infekci močových cest, ale i o něco mnohem vážnějšího, například o zánět slepého střeva. Také se ale musí vyloučit riziko předčasného porodu, či ztráty těhotenství. Z toho důvodu byste měla absolvovat důkladné vyšetření, které stanoví pravou povahu vašeho problému.

Řešily jste někdy podezřelou bolest v podbřišku v těhotenství? Pokud ano, podařilo se vám ji úspěšně zažehnat?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pregnancy/gas-pain-during-pregnancy – Bolest břicha v těhotenství (anglicky)

https://www.webmd.com/baby/abdominal-pain-and-pregnancy-what-to-know – Co byste měly vědět o bolesti břicha v těhotenství (anglicky)

https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/stomach-pain/ – Bolest břicha a těhotenství (anglicky)

Příspěvek Bolest břicha v těhotenství – jak poznat, že potřebujete pomoc? pochází z Smaminkou.cz

Zelená stolice u kojence: Je třeba být na pozoru?

$
0
0

Novopečení rodiče pravidelně kontrolují stav stolice svého dítěte, protože pokud má průjem nebo zácpu, znamená to, že musí změnit svou rutinu. V případě komplikací by také měli vyhledat pomoc lékaře. Mnohé ale může překvapit i její neobvyklá barva. Co znamená zelená stolice u novorozence?

K miminkům se nedává žádný uživatelský manuál, takže vás spousta věcí, které se s rodičovstvím přirozeně pojí, může snadno vyděsit. Tím spíš, pokud jde o něco, o čem se na veřejnosti zas až tolik nemluví.

Jednou z těchto záležitostí je zelená stolice u dětí, která může v rodičích vyvolat oprávněné pochybnosti, zda je s jejich dítětem vše v naprostém pořádku.

Tmavě zelená stolice u miminka

Možná vás to překvapí, ale jedna z úplně prvních stolic vašeho miminka bude velmi tmavá, s patrným nádechem do zelena. Není ale nutné se kvůli tomu nějak znepokojovat, protože je to normální. Následně začne stolice postupně měnit svou podobu. V určité fázi může mít opět mírně nazelenalý nádech.

Je důležité myslet na to, že dítě se musí postupně adaptovat na to, že nepřijímá potravu z vašeho těla, ale musí ji samo trávit. Zároveň dochází k osidlování jeho zažívacího ústrojí probiotiky, která žijí v tělech každého z nás. Jde tedy o určitý proces, který je pro lidstvo (a tím spíš pro novorozence) naprosto přirozený.

Další příčiny zelené stolice

Za zelenou stolicí může být i strava matky při kojení. Pokud máte ráda zelenou zeleninu, je docela dobře možné, že i to může mít na zelenou barvu stolice vašeho dítěte vliv. Také nesmíme zapomínat na nejrůznější zelená potravinářská barviva, která mohou být součástí nápojů, a která mohou barvu mateřského mléka zbarvit do zeleného odstínu.

Na vině může být i:

  • Nemoc dítěte
  • Přecitlivělost dítěte na nějakou složku potravy (i miminka mohou mít alergii) – v takovém případě bývá u kojence obvyklá zelená stolice s hlenem
  • Strava dítěte (obvyklé u starších dětí, které mohou jíst příkrmy se špenátem a podobně)

Kdy vyhledat lékaře?

Vyhledat lékaře byste měli ve chvíli, kdy dítěti není zjevně dobře a neprospívá tak, jak by správně mělo. To může zahrnovat náhlý úbytek na váze, nejrůznější otoky, teplotu, kašel, nechutenství a podobně.

Myslete na to, že miminka mají velmi slabý imunitní systém, proto je vhodnější případné potíže řešit co možná nejdříve. I nízká teplota jim navíc může (kvůli menší velikosti) ublížit, takže ani ona by se neměla podceňovat.

Také vyhledejte lékaře, pokud se problém ani po dlouhodobém sledování a úpravě životního stylu nemění. I to by mohlo signalizovat, že je někde nějaký zádrhel, který je třeba začít neprodleně řešit.

V neposlední řadě, dávejte pozor i na jiné neobvyklé barvy stolice, mezi kterými může být:

  • Černá
  • Červená
  • Světlá až bělavá

Velmi světlá stolice může poukazovat na potíže se žlučníkem, játry a slinivkou břišní. Světlá barva stolice totiž naznačuje, že obsahuje minimum žluči. V případě, že se ještě přidá zvracení a nevolnost, jde o důvod návštěvy ambulance.

Pokud je u staršího dítěte stolice téměř černá, naopak to může poukazovat na vnitřní krvácení. V případě, že si černé stolice u starších dětí všimnete, případně zaznamenáte stopu krve, opět neprodleně vyhledejte pomoc lékaře.

Co si z toho vzít?

V první řadě to, že barva a konzistence stolice může rodiče upozornit na zdravotní stav potomka. Než ale začnete panikařit, zkuste se zamyslet nad všemi racionálními příčinami, proč je stolice vašeho dítěte zelená. (Třeba si vzpomenete, že jste před kojením vypila zelenou limonádu nebo jste si dala těstoviny se špenátem.)

V případě jakýchkoliv pochybností je ale vždy nejmoudřejším řešením konzultovat podezřelé jevy a potíže s ošetřujícím lékařem, který by vás měl nasměrovat správným směrem.

Řešili jste někdy zelenou stolici u dítěte? Pokud ano, byl za ní typ nápojů a potravin, nebo šlo o zdravotní problém?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322595 – Zelená stolice u dětí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/parenting/green-poop-in-kids – Proč je stolice u dítěte zelená? (anglicky)

Příspěvek Zelená stolice u kojence: Je třeba být na pozoru? pochází z Smaminkou.cz

Hormon prolaktin: Co může způsobit jeho zvýšená hladina?

$
0
0

Vysoký prolaktin rozhodně není radno podceňovat, protože může mít poměrně zásadní dopady na vaše celkové zdraví. Co když je hyperprolaktinémie vás osobní problém? A objevuje se prolaktin ve zvýšeném množství i u mužů? Na to vše si zkusíme odpovědět v následujících několika odstavcích.

Zatímco v jeden moment řešíte, jaké potraviny v těhotenství si můžete dopřávat, během okamžiku je tu šestinedělí, během kterého se typicky zvyšuje hladina prolaktinu, který podporuje kojení novorozence. S tím také souvisí menstruace po porodu. Obecně se ví, že pokud kojíte, nějakou dobu si na její příchod počkáte. Hormonální koktejl způsobený těhotenstvím a porodem pak může spustit velké množství potíží, mezi které patří třeba nebezpečná laktační psychóza.

Je ale poměrně zvláštní, že v ostatních situacích není prolaktin až tak významný. Prolaktin může mít kupodivu přechodně zvýšené hodnoty i u mužů, typicky například u těch, kteří mají potíže se sexuální dysfunkcí. U mužů však zvýšená hladina prolaktinu obvykle nemá žádné příznaky a spontánně za čas sama odezní.

Zvýšená hladina prolaktinu u žen

V případě, že nemůžete otěhotnět, lékař vám s největší pravděpodobností doporučí absolvovat nejrůznější laboratorní testy, během kterých se přijde na to, jaký je váš hormonální profil.

Jedním z viníků, který způsobuje problémy s otěhotněním, může být právě hladina prolaktinu, která může otěhotnění bránit. (Když se vrátíme kolečkem zpátky k poporodnímu období, spuštění menstruace po kojení a k souvisejícímu riziku otěhotnění, vlastně dává toto propojení celkem velký smysl.)

Jak se projevuje?

Mezi symptomy zvýšené hladiny prolaktinu v organismu ženy patří méně pravidelný menstruační cyklus, který je pro úspěšné otěhotnění poměrně dost zásadní. Také ale můžete ztratit zájem o sex a můžete trpět vaginální suchostí.

Dá se snížit jeho hladina?

Když se podíváme na přirozenou funkci prolaktinu, kterou je podpora kojení, kojení je zároveň tím, co může zvýšit nebo snížit jeho produkci. Jeho množství zvyšuje krmení dítěte. Pokud ho začnete postupně odstavovat, hladina prolaktinu se postupně vrátí na svou původní úroveň.

V případě, že máte dlouhodobě zvýšenou hladinu prolaktinu než jaká je norma, lékaři vám mohou doporučit užívání léků, které mohou jeho množství v těle upravit. V některých případech může být za zvýšeným množstvím prolaktinu v těle dokonce malý nádor, který vám mohou lékaři po dohodě odstranit.

Tato operace se nejčastěji provádí po podání anestezie, takže se nemusíte bát, že budete při vědomí.

Jelikož ale můžete chtít otěhotnět nebo potřebujete zapracovat na kvalitě svého života, jedině tyto dvě metody mohou vést k tomu, že vše bude nakonec i přes všechny počáteční komplikace v normálu.

Řešily jste někdy zvýšenou hladinu prolaktinu? Pokud ano, co vám na ni pomohlo?

Příspěvek Hormon prolaktin: Co může způsobit jeho zvýšená hladina? pochází z Smaminkou.cz

Kdy začíná bolest prsou v těhotenství a kdy ustupuje?

$
0
0

Těhotenství představuje pro ženský organismus obrovskou zátěž. Vždyť doslova z ničeho stvoří nového člověka. Navíc, hormonální koktejl tělo připravuje nejen na porod, ale i na následné období kojení, které je důležité pro novorozencovo správné prospívání. Jelikož právě tyto faktory mají vliv na bolest prsou, podíváme se, kdy se obvykle vyskytuje a kdy můžete (alespoň zhruba) očekávat, že ustane.

Hormony si v těhotenství dělají prakticky co chtějí. Zatímco některé ženy zažívají radostné pocity a euforii, další propadají depresím, které mohou vyústit až v nebezpečnou laktační psychózu.

Tip: Jak poznat laktační psychózu včas?

Mezi tradiční příznaky těhotenství patří bolest břicha. Jakmile dojde kvůli rostoucím prsům a břichu k posunutí těžiště těla, často se objevuje i bolest zad, od které dovede mnohým ulevit jen vhodná poloha s těhotenským polštářem a klid. Za naprosto přirozenou součást těhotenství se pokládá i bolest a citlivost prsou, která se připravují na kojení po porodu.

Proč prsa v těhotenství bolí?

Na vině je v tomto případě hormon prolaktin, který je zodpovědný za růst mléčných žláz a za spuštění laktace. Kromě jiného, prolaktin může způsobovat vylučování mléka z prsních žláz i v době mimo kojení.

Prsa v těhotenství začínají bolet poměrně brzy. Některé ženy dokonce citlivost a bolest prsou vnímají jako jeden z prvních příznaků jiného stavu. Po dvou čárkách na těhotenském testu byste měla pro svůj vlastní klid užívat vitamíny, které dovedou pokrýt zvýšenou tělesnou potřebu jak vašeho organismu, tak vyvíjejícího se plodu.

Jak se projevuje?

Příznaky bolesti prsou v těhotenství mohou být velmi různorodé. Některé ženy může trápit bolest jednoho prsu, další zase mohou bolet oba. Také vás může bolet jedno konkrétní místo, neobvyklá ale není ani vystřelující bolest, která se line z podpaží. Když k tomu přidáme ještě skutečnost, že někdy bolest přichází a ustává a jindy je dlouhodobá, každá žena to opravdu může vnímat jinak.

Na začátku těhotenství bývá bolest prsou nejčastěji spojována s:

  • Bodáním
  • Tupostí
  • Pocitem otoku
  • Pocitem tíže prsou
  • Větší citlivostí prsou na dotek
  • Větší citlivostí bradavek (které mohou také bolet)

Kvůli tomu vám může být nepříjemný sexuální styk, sport nebo spaní na břiše. Ke konci těhotenství pak prsa bývají plnější a těžší.

První příznaky bolesti prsou tedy můžete začít vnímat jeden až dva týdny po početí. (Tedy jeden až dva týdny po ovulaci.) V pozdější fázi dochází k tmavnutí bradavek a k žlutavému výtoku z prsou, kterému se říká kolostrum. Bolest by se měla s postupujícími týdny postupně zmírňovat, určité nepohodlí ale můžete vnímat i v období kojení.

Co dalšího se vyplatí znát?

V průběhu těhotenství se mohou objevit i nejrůznější výtoky z prsou, které mohou mít bílou, nažloutlou, nazelenalou nebo dokonce nahnědlou barvu. Takového výtoku ale většinou bude pouze velmi málo, proto byste se neměly zneklidňovat. V případě větších pochybností však můžete kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, který by vám měl trpělivě dodat odpovědi na vaše otázky.

Také vás trápila bolest prsou v těhotenství, nebo ji berete jako jeho nutnou a důležitou součást?

Příspěvek Kdy začíná bolest prsou v těhotenství a kdy ustupuje? pochází z Smaminkou.cz

Opalování v těhotenství: Je čeho se obávat?

$
0
0

Těhotenství se ne nadarmo říká jiný stav. Zatímco během léta byste si za normálních okolností skočily na bazén nebo byste se rozvalily na plážovém lehátku, v tomto období můžete mít pochybnosti, zda je opalování pro vás a vaše dítě bezpečné. Je třeba se ho bát? A pokud ne, jakých zásad byste se měly držet?

Že vás může v těhotenství překvapit nevolnost, to jistě dobře víte. Také nejspíš počítáte s tím, že vám začne postupně růst břicho, takže se nevejdete do věcí, které nosíte normálně. (Což mnohdy vyžaduje rychlou akci v obchodě s dámskou módou.) Těhotné ženy ale často řeší i věci, které mohou vypadat pro zbytek populace banálně. Například, zda je vhodné se v tomto stavu opalovat. (Na což se názory budoucích maminek dost různí.)

Tip: Přečtěte si, co značí bolest břicha v těhotenství

Jelikož je pro ženy v těhotenství nebezpečná teplota, mohou mít strach, že vyšší teplota způsobená působením slunce může mít na ně a na plod negativní dopady. Na druhou stranu, vystavení se slunci pomáhá produkovat vitamín D, kterého má podstatná část populace málo, a který je důležitý pro normální stav kostí, pro normální náladu a pro podporu normální činnosti imunitního systému.

Jak si tedy s touto otázkou před nadcházejícím létem poradit?

O opalování v těhotenství

Mezi vitamíny, které by se měly doplňovat i v době těhotenství, patří vitamín D. Z toho důvodu má vystavení organismu slunečním paprskům jednoznačně smysl i v době těhotenství. Na druhou stranu je ale důležité to nepřehnat. Stejně, jako všude jinde, i zde platí, že k opalování v těhotenství by se mělo přistupovat s mírou.

V praxi to znamená, že se po dobu trvání těhotenství nemusíte zdržovat striktně ve stínu. Je v pořádku, když si uděláte krátký výlet do města nebo se projdete po přírodě. Rozhodně ale není zdravé klasické opalování na dece, kterému se spousta lidí oddává u bazénu nebo u jiné venkovní nádrže. UV záření má v takovém případě negativní vliv jak na vaši pokožku, tak na zdraví vašeho budoucího dítěte.

Přečtěte si: Co očekávat v šestinedělí?

Na tohle si dejte pozor

Rizika opalování během těhotenství jsou poměrně velká. Jedním z nich je například to, že se může v organismu snížit hladina kyseliny listové, která je důležitá pro normální vývoj plodu. Tato skutečnost je hodně nebezpečná hlavně během prvních 12. týdnů, kdy se formují důležité základy. (Mohlo by totiž dojít k nesprávnému dělení buněk a podobně.) V pozdějších fázích těhotenství vám zase nebude příjemné opalování na zádech, protože dítě bude svou vahou tlačit na vaše vnitřní orgány. (Což je i jeden z důvodů toho, proč těhotné ženy v posledních týdnech nerady spí na zádech.)

Přehřátí také může způsobovat dehydrataci a zhoršení už tak nepříjemných těhotenských otoků. V těhotenství také ženy mohou trpět na citlivou pokožku, která má ještě navíc větší sklony k tvorbě hyperpigmentace.

Zásady bezpečného pobytu na slunci

Nejen těhotné ženy by si měly dávat pozor na to, aby se na slunci pohybovaly za všech okolností maximálně bezpečně. Proto se podíváme na pár dobrých rad a tipů, kterých se můžete držet nehledě na to, v jakém stavu se aktuálně nacházíte.

Obecně se doporučuje:

  • Nechodit ven mezi 11 až 15 hodinou
  • Nosit pokrývku hlavy
  • Pravidelně aplikovat opalovací krém s SPF 30+ (v těhotenství nejlépe SPF 50)
  • Pít dostatek vody
  • Nosit kvalitní sluneční brýle
  • Nošení prodyšných a ne příliš těsných oděvů, které zakrývají kůži

Také nezapomínejte na to, že pokud se potíte, máte na sobě oblečení nebo se čas od času vykoupete, automaticky by se měl krém s ochranným faktorem znovu přetřít, protože dochází ke snižování ochrany.

V neposlední řadě vám také doporučíme, abyste po letní sezóně nezapomínaly na kontrolu kůže a znamének u svého kožního lékaře. V případě, že nějaké znaménko začne podivně růst, krvácet, měnit tvar nebo barvu, na nic nečekejte a na kontrolu u lékaře se objednejte co nejdříve. Tímto způsobem můžete včas zachytit nebezpečnou rakovinu kůže, na kterou můžete v krajních situacích i zemřít.

Co se týče ochrany před sluncem, tyto rady neplatí jen pro dovolenou v tropech, ale i o práci na zahradě, o výletech a podobně.

Opalovaly jste se v těhotenství, nebo jste se ho v zájmu zdraví dítěte raději zřekly?

Příspěvek Opalování v těhotenství: Je čeho se obávat? pochází z Smaminkou.cz

Vpáčené bradavky: Jak na úspěšné kojení?

$
0
0

Plochá bradavka vás za normálních okolností asi příliš netrápí. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy čekáte potomka. Ploché a vpáčené bradavky mohou zhoršovat, či dokonce znemožňovat kojení, kvůli čemuž můžete po marných pokusech nakonec zvolit kojeneckou výživu. Pomůže v takové chvíli mechanická odsávačka či kloboučky? A existuje možnost, že i s takovými bradavkami zvládnete dítě úspěšně kojit?

Bolest v prsou v těhotenství už neřešíte, protože nyní držíte v náručí svého čerstvě narozeného potomka, který má vaši podobu a dává o sobě pořádně vědět. Zvlášť, když má hlad a dožaduje se kojení, které je důležité nejen pro naplnění žaludku, ale například i pro posílení dětského imunitního systému. (Proto ho odborníci výrazně upřednostňují před podáváním speciální dětské výživy, která navíc není zrovna levná.)

Jenže, ne všem ženám kojení po porodu jde. Někdy jde o následek separace po porodu (od které se naštěstí v dnešní době hojně upouští, zvlášť, pokud tomu nebrání zdravotní stav dítěte či ženy). Případně může jít i o následek podávání špatných či protichůdných informací na oddělení šestinedělí. Vliv na to ale mohou mít i další faktory.

Přečtěte si: Pro úspěšné kojení je důležitý hormon prolaktin

Je na vpáčené bradavky potřeba operace, nebo si lze pomoci i nějakými šetrnějšími způsoby, které vás nevyřadí na nějakou dobu z provozu?

Důležitost kojení

V šestinedělí se v těle žen odehrává mnoho změn. Kromě hojení po porodu, který bývá i při normálním průběhu dost náročný, ženy bojují i s únavou, spánkovou deprivací, s nedostatkem času pro plnění svých osobních potřeb a s kojením, které nemusí být tak automatické, jak se to o něm často říká.

Přečtěte si: Je bezpečné opalování v těhotenství?

Přitom, kojení je opravdu důležité. V první řadě, tímto způsobem si spolu s dítětem budujete silnější pouto, které je důležité pro rozvoj vašeho vzájemného vztahu. Mateřské mléko se také považuje za nejdokonalejší výživu, která se nedá ničím stoprocentně nahradit. Příjem mateřského mléka podporuje imunitní systém dítěte. Také obsahuje všechny důležité živiny, pomáhá chránit dítě před infekcemi a dovede omezit riziko vzniku alergií. (V tomto ohledu je ale důležité, aby ženy dodržovaly zdravý jídelníček, který obsahuje minimum potenciálních alergenů.)

Mezi jeho další klady patří téměř nulová finanční náročnost (ve srovnání s kupovaným mlékem) a snížení stresu matky i dítěte. Kojení také může zrychlovat rekonvalescenci po porodu a zmírňovat krvácení.

Tip: Víte, co je trimestr?

Řešení kojení s vpáčenými bradavkami

I když se dnes můžete objednat na operaci vpáčených bradavek k plastickému chirurgovi (tento zákrok trvá asi hodinu), lze si poradit i jinými způsoby. Ani vpáčené nebo jinak problematické bradavky totiž nemusí kojení ve finále znemožnit. Speciálně, pokud znáte účinné fígle a postupy. Dítě primárně nesaje jen bradavku, ale nasává do úst i prs. Nepropadejte tedy panice.

Během těhotenství obvykle dochází ke změnám na bradavkách. Pokud se vám zdá, že jsou příliš ploché, lze tento problém začít řešit včas. Existují například speciální formovače bradavek, které jsou vyrobeny z měkkého silikonu. Obvykle je lze nosit až od 32. týdne těhotenství. Nosit se dají i po porodu, cca 30-60 minut před kojením.

Během kojení s vpáčenými bradavkami se pak doporučuje:

  • Chvíli třít bradavku mezi ukazováčkem a palcem
  • Stlačit prs prsty do tvaru písmena V nebo C
  • Krátká aplikace studeného obkladu na bradavku
  • Použít před kojením odsávačku mléka za účelem odstříknutí, čímž by mělo dojít k vytažení bradavky

V případě, že by vám žádný z výše uvedených tipů stále nepomáhal, může pro vás přicházet v úvahu používání speciálních kojících kloboučků, které jsou v dnešní době poměrně dobře dostupné. Kojící kloboučky ale nejsou vhodné pro dlouhodobé používání, měly by se tedy používat jen v nouzových situacích.

Také určitě ničemu neuškodí, když se spojíte s dobrou laktační poradkyní, jejíž pomoc může přispět k tomu, aby kojení vašeho novorozence přestalo být trápením. Mnoho žen vnímá neschopnost nakojit dítě jako své selhání, což vyvolává stres a vážné reakce, které mohou zahrnovat beznaděj, pláč nebo vztek. Důležité však je, abyste si tuto situaci nedávaly za vinu, protože někdy se můžete stavět na hlavu, ale některé věci jednoduše neovlivníte.

V případě, že ani laktační poradkyně nepomůže a nepomohou ani výše uvedené rady, není vaším selháním, když své dítě nakonec nakrmíte jiným vhodným existujícím způsobem.

Řešily jste někdy vpáčené bradavky? Pokud ano, co vám nakonec pomohlo při kojení?

Příspěvek Vpáčené bradavky: Jak na úspěšné kojení? pochází z Smaminkou.cz

Co jíst a nejíst při kojení: 10 tipů, jak správně na to

$
0
0

Kojení je jednou z nejdůležitějších činností po porodu dítěte. Jelikož na vašem těle životně závisí výživa vašeho potomka, která následně ovlivňuje jeho zdraví a imunitní systém, je důležité se informovat o tom, jaké potraviny byste si měly při kojení dopřávat a kterým se naopak raději vyhnout. A právě o tom bude v dnešním článku řeč.

Kojení se považuje za nejdokonalejší typ výživy pro novorozence a kojence. Do mateřského mléka se dostávají důležité živiny z matčiny potravy. Kromě jiného, mléko může obsahovat i látky, které pomáhají posilovat dětský imunitní systém. A to je důležité nejen v raném věku, ale i mnohem později.

Zatímco vitamíny pro těhotné se omílají prakticky na každém kroku (všichni víme, jak je během těhotenství důležitá taková kyselina listová), co se týče stravy během kojení, mnoho žen poněkud tápe.

Přečtěte si: Co nejíst v těhotenství?

Nemusíte se ale bát. Pravidla stravování při kojení jsou naštěstí pro nás celkem jednoduchá. Stačí si je tedy pouze připomenout.

Co jíst při kojení novorozence

Jak jistě víte, na kojení má velký vliv hormon prolaktin, který je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka. Na druhou stranu, to, že kojíte nemusí nutně znamenat, že mléko obsahuje látky, které jsou vhodné pro vašeho potomka. Proto je důležité sledovat, co jíte.

Některé ženy mohou v šestinedělí také pomýšlet na redukční dietu, která by jim pomohla vymazat přebytečná kila. Aby však nebylo kojení ohroženo, doporučuje se s hubnutím počkat až na dobu, kdy s ním skončíte. (Jde totiž o energeticky velmi náročný proces.)

Během kojení se doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená, že váš každodenní jídelníček by měl být co nejvíce vyvážený.

Doporučuje se:

  • Jíst celozrnné pečivo a výrobky z celozrnné mouky
  • Doplňovat kvalitní proteiny z libového kuřecího masa, ryb, vajec, ořechů…
  • Nevynechávat mléčné produkty
  • Pít dostatečné množství čerstvé vody, přípustné jsou i čaje na podporu kojení
  • Jíst dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny

Dále by měly maminky myslet na to, že je vhodné doplňovat vitamín D, kterého má velké množství našinců relativně málo.

Co se nesmí jíst při kojení

I když technicky vzato nejde o jídlo, dávejte si velký pozor na příjem kofeinu, který se může dostat do mateřského mléka. Jelikož jde o stimulant, dítě může mít víc energie a může mít potíže se spánkem. Naprostou samozřejmostí by měla být i alkoholová a nikotinová abstinence. Pokud je vám špatně, paralen při kojení, nebo jiná léčiva, nejprve diskutujte s lékárníkem či s lékařem.

Co se týče ryb, které se při kojení doporučuje jíst, snažte se vybírat takové, které obsahují minimum rtuti, protože tato látka může být při časté konzumaci toxická. Pro čerstvé maminky jsou nevhodné i některé bylinky. Například kmín a bazalka se považují za bezpečné. Pokud ale uvažujete o nějakém doplňku stravy, vždy si přečtěte zadní etiketu. (Kde se často píše, zda je přípravek vhodný pro těhotné a kojící ženy, nebo ne.)

Pozor si také dávejte na polotovary, fast food a hodně zpracovaná jídla. Místo toho skutečně preferujte čerstvé a minimálně zpracované potraviny, které obsahují dostatečné množství vitamínů, minerálů a dalších živin, které potřebujete vy i vaše dítě.

Jak je to s dietou během kojení?

Dieta během kojení se ženám ani trochu nedoporučuje. Nehledě na to, co vidíte na sociálních sítích či v časopisech, kde se celebrity předhánějí v tom, kdo se dřív dostane do formy před porodem.

Některé ženy přirozeně hubnou během kojení samotného, netýká se to ale ani zdaleka všech. (Pro představu, tělo každý den potřebuje extra 400-500 kalorií jen na produkci mateřského mléka.) Hodně to závisí například na tom, kolik kilogramů jste přibraly během těhotenství. Ženy, které jedí málo nebo nezdravě, také nemusí zhubnout tolik, kolik by si představovaly. V neposlední řadě hraje roli i množství vyprodukovaného mateřského mléka, které nelze za všech okolností ovlivnit.

V případě, že se rozhodnete pro razantní redukční dietu, není vyloučeno, že stejně rapidně poklesne množství vyprodukovaného mateřského mléka. V nejhorším možném případě by se pak mohlo kojení dokonce i zastavit.

Řešily jste někdy správné stravování během kojení?

Příspěvek Co jíst a nejíst při kojení: 10 tipů, jak správně na to pochází z Smaminkou.cz


Výběr jména pro dítě: Zvolíte exotické, nebo tradiční?

$
0
0

Jak vybrat správné jméno pro dítě je občas poměrně náročný úkol. Každému z rodičů se totiž může líbit něco úplně jiného. Kromě toho, některá pojmenování neprojdou ani úředně. Jak se z toho tedy nezbláznit a vybrat takové jméno, se kterým budou spokojení dospělí, dítě i stát?

Holčičí jména jsou různá, celkem často se ale v populaci setkáváme stále s těmi stejnými. Zatímco Jan, Han a Elišek je téměř nespočet, taková Alžběta se drží až někde v pozadí. A u kluků je to stejné. I když jsou jména Tomáš a Petr pěkná, dost možná toužíte po tom, aby váš potomek trochu vyčníval a měl jméno, které jen tak někdo nemá.

Přečtěte si: Jaké jsou nejlepší aktivity pro rozvoj dítěte?

Při výběru jména ale musíte myslet ještě na jednu důležitou věc. Tou je, aby vámi vybrané pojmenování dítěte schválily úřady, které s tím mohou mít v určitých případech problém. Proto se podíváme i na to, co o tomto problému říká legislativa.

Tak se pohodlně usaďte a pojďte se o tomto tématu dozvědět něco trochu víc.

Tohle vám rozhodně neprojde

I když by se mohlo zdát, že křestní jméno je individuální záležitostí každého z nás, tak úplně to neplatí. V některých případech totiž může být křestní jméno dítěte zamítnuto úřady.

V první řadě je důležité, aby se na vybraném jméně dítěte společně dohodli rodiče. Do matriční knihy je pak možné zapsat jakékoliv existující jméno ve správné pravopisné podobě.

Stopku dostanete, pokud:

  • Chcete dát dítěti domácké, zkomolené nebo zdrobnělé jméno
  • Chcete dát chlapci dívčí jméno, nebo děvčeti chlapecké jméno (výjimkou jsou univerzální jména jako René, Nikola, Saša atd.)
  • Chcete dát dítěti stejné jméno, jako má jeho žijící sourozenec
  • Bude mít matrika pochybnost, zda vámi vybrané jméno skutečně existuje (pak budete muset doložit znalecký posudek)

Také jste možná nevěděly, že v našich končinách může mít člověk (pouze) dvě křestní jména, která navíc nemohou být stejná. (Příklad: Nemůže jít třeba o Annu Annu Novákovou.) Také ale existují určité výjimky. Pokud jsou dvě jména spojená přechodníkem, považují se za jedno a pak můžete vybrat ještě další. Více než dvě křestní jména mohou mít děti rodičů, kteří nemají české občanství a nejsou občanem České republiky. Druhé jméno si pak můžete přidat v průběhu života i dodatečně.

V současné době už každopádně není nutné orientovat se při pojmenování dítěte pouze podle jmen v českém kalendáři. Pokud jde o existující jméno a jsou splněny další výše uvedené podmínky, váš potomek může mít klidně i typicky skandinávské jméno.

Přečtěte si: Jak na vědomou výchovu?

Tipy pro usnadnění výběru

Když vám těhotenská kalkulačka vyplivne předpokládané datum porodu, je pochopitelné, že můžete začít vnímat tlak na to, abyste vybrali jméno budoucího potomka co nejdřív. Podle jakých kritérií se ale máte řídit?

I když vás možná budou svádět aktuální trendy, nenechte se jimi zvyklat. Módní jména poměrně rychle zastarávají, takže bude moudřejší vybrat takové, které je nadčasové. (Dnes například téměř nepotkáváme mladé ženy, které by se jmenovaly Anděla či Květoslava.) Bránit se však nemusíte ani vyloženě tradičním jménům, jako je například Jenovéfa. (Herečku Jenovéfu Bokovou si kvůli jejímu neobvyklému jménu rozhodně zapamatujete.) Pro chlapce zase může přicházet v úvahu tradiční jméno František či Vít.

Přečtěte si: Co jíst při kojení?

V případě, že k němu máte přístup, zkuste se podívat i do rodinného stromu, jaká jména se v něm v minulosti vyskytla. Díky tomu můžete získat dobrou inspiraci. Spíše bychom se ale vyhli tomu, aby se synové a dcery jmenovali jako jejich maminky, tatínci, babičky a dědové. (Určitě znáte rodiny, kde se dvě až tři generace lidí stejného pohlaví jmenují stejně. Dopřejte dítěti trochu individuality.)

Také může pomoci:

  • Když se podíváte na významy jmen (jak se říká, nomen omen)
  • Když se vyhnete jménům, která ve vás evokují nepříjemné vzpomínky na někoho, koho nemáte rádi (všichni nějaké takové jméno máme)
  • Když budete přemýšlet o jméně v kontextu s příjmením (hodně exotické jméno by mohlo vypadat třeba u příjmení Omáčka dost zvláštně)
  • Když se zamyslíte nad existujícími přezdívkami a zdrobnělinami, které dané jméno má (chcete, aby na vaši dcerku volali spolužáci Pepina?)

Dost možná pro vás bude výběr jména zdlouhavý a vysilující, jakmile ale najdete takové, na kterém se spolu s protějškem shodnete, nenechte si do toho mluvit od kamarádů a příbuzných. Jde o vaše dítě a ačkoliv mohou být názory jiných lidí vítány, ten, kdo nakonec (kromě úřadů) rozhodne, jste vy.

Má vaše dítě nějaké neobvyklé jméno? Pokud ano, jaké?

Příspěvek Výběr jména pro dítě: Zvolíte exotické, nebo tradiční? pochází z Smaminkou.cz

Impetigo u dětí: Jak vypadá (foto) a jaká je léčba?

$
0
0

Má vaše dítě podezřelé pupínky, které vypadají jinak, než ty normální? I když nechceme malovat předčasně čerta na zeď, může jít o impetigo, které je vážným infekčním onemocněním. Jaké jsou jeho příznaky? A jak funguje jeho přenos? Na to vše a mnohem víc se podíváme níže.

Děti bývají často nemocné a to je prostě fakt, se kterým se dospělí musí jednoduše smířit. Jenže, zatímco neštovice nebo angínu poznáme, u jiných chorob můžeme poněkud tápat. Nemusíme tedy včas rozpoznat takové impetigo.

Velkým rizikem je navíc to, že se impetigo velmi snadno přenáší. Nakažením může být tedy ohrožena prakticky celá rodina.

Co je impetigo?

Impetigo je infekční onemocnění, které může vyvolat stafylokok na kůži. (Případně také streptokok.) Tento problém se často vyskytuje u dětí, a to včetně kojenců. Hodně problematické je navíc to, že se tato nemoc velmi rychle šíří. Stačí přímý kontakt mezi dětmi a na problém je zaděláno.

Příznaky impetiga a foto

James Heilman, MD – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90030642

Hlavním příznakem impetigo jsou zarudlé boláky, často kolem nosu a úst. Boláky rychle prasknou, několik dní mokvají a pak vytvoří medově zbarvenou krustu. Vředy se mohou rozšířit do jiných oblastí těla dotykem, oblečením a ručníky. Svědění a bolestivost jsou obecně mírné.

Také může dojít ke zvětšení uzlin. Jakmile se začnou puchýřky hojit, mohou po nich zůstávat začervenalá místa, která postupně mizí. Při nekomplikovaném průběhu pak nezůstává zjizvení. Někdy ale může zůstat na postiženém místě odlišná pigmentace kůže než na zbytku tváře.

Rizikové faktory

Existuje několik rizikových faktorů, které mohou pravděpodobnost tohoto onemocnění u vás doma zvyšovat.

Patří k nim:

  • Dětský věk (mezi 2 až 5 lety)
  • Blízký kontakt s nákazou (děti se mohou ve školce dotýkat při hře a podobně)
  • Teplé a vlhké klima
  • Poškozená kůže, která usnadňuje vznik infekce
  • Atopický ekzém, oslabený imunitní systém…

Inkubační doba se pak pohybuje kolem 1-2 týdnů.

Jak se impetigo léčí?

Vzhledem k tomu, že problémem je bakteriální infekce, běžně se používají antibiotické mastičky z lékárny. Stačí tedy dojít k přepážce, požádat o mast na impetigo a lékárník by vám měl dát přesně to, co potřebujete. Z technických důvodů je však důležité nejprve vyhledat lékaře, který se na tento problém podívá a diagnózu potvrdí. Při nekomplikovaném průběhu pak léčba trvá kolem 10 dnů. Kvůli zvýšení účinnosti antibiotik během pronikání kůží by se také měly opatrně odstraňovat zaschlé krusty.

Prevence: Jak se nenakazit?

Pokud už doma impetigo máte, je pochopitelné, že nemáte zájem o to, aby se šířilo mezi další členy rodiny. Jak ale postupovat?

Nejlepší rozhodně bude, když budete kůži nemocného udržovat v maximální možné čistotě.

Také pomáhá:

  • Pravidelné šetrné mytí postižených míst mýdlem na citlivou pokožku a tekoucí vodou, následně tato místa lehce osušte čistou gázou
  • Každodenní praní oděvů, ložního prádla a ručníků nemocného v horké vodě, nic by navíc nemělo být sdíleno s ostatními členy rodiny (pro jistotu spolu věci různých lidí nedávejte ani do pračky v průběhu jednoho praní)
  • Nošení rukavic při ošetřování, mytí a aplikaci masti
  • Ostříhat nehty dítěte na krátko, protože se omezí riziko škrábání a dalšího šíření nemoci
  • Neustálé připomínání, jak důležité je důsledně dodržovat správnou hygienu rukou
  • Karanténa (dítě by nemělo do úplného vyléčení chodit ven či do kolektivu)

Když se vám podaří všechny tyto kroky dodržet, mělo by být jednodušší se infekce efektivně zbavit. I když jde občas trochu o vysilující boj s větrnými mlýny, tak s důsledností nakonec dokážete tento problém zvládnout.

Řešily jste někdy u sebe v domácnosti impetigo?

Příspěvek Impetigo u dětí: Jak vypadá (foto) a jaká je léčba? pochází z Smaminkou.cz